Новости сотрудничества

15.09.2017 Доклад профессора Ш.Хайда "Существовали ли "дома-церкви"? Ключевой вопрос о месте проведения литургии до Константина Великого"  4486

Кафедра истории Церкви исторического факультета МГУ возобновила традицию проведения межвузовского семинара "История Церкви: источники, институты, методология, историки", который был основан в 2009 году.

15 сентября 2017 года в рамках семинара состоялся открытый доклад директора Римского института Общества Гёррес, профессора Штефана Хайда Dr. Stefan Heid) "Were there «house churches»? The crucial question about the liturgical places before Constantine" (Существовали ли "дома-церкви"? Ключевой вопрос о месте проведения литургии до Константина Великого).

После доклада состоялась бурная дискуссия с участием к.и.н., доцента кафедры истории древнего мира Н.Н.Трухиной, сотрудников кафедры истории Церкви д.и.н., профессора Л.Г.Хрушковой, к.и.н., доцента П.В.Кузенкова и к.и.н., доцента Г.М.Запальского.

Аннотация доклада:
Both church history and archeology have been trying to clarify intensively for the last 100 years, where the early Christians celebrated their worship services. A decisive role is played by the "house churches" concept, which has become a kind of dogma. Meanwhile the archaeologists know that house churches are an "invention", while the historians continue to reconstruct the earliest church history as a story of "house churches". The lecture will show from the historical and liturgical point of view that there were actually no house churches as places of liturgy. But where did the early Christians celebrate their liturgy? This is the question to look for answers.